Kdo je Klára Klempířová | Modní ordinace - Klára Klempířová


Kdo je Klára Klempířová

  • Stylistka, módní redaktorka, konzultantka v oblasti módy, stylu a formálního oblečení.
  • Má dvacetiletou praxi v oboru.
  • Módu nejprve studovala, pak ji předváděla, fotila, navrhovala, šila, kompletovala a dnes o ní především píše a přednáší.
  • Spolupracovala s Ladislavem Špačkem ve Velké knize etikety jako odborná módní poradkyně pro fotografickou přílohu.
  • Má praxi jako kostýmní výtvarnice při natáčení reklam a seriálů.
  • Jako módní redaktorka působila v magazínech ELLE, MARIANNE a XANTYPA, přispívá na iDnes.cz, do Ekonomu, do Sanguisu.
  • Druhým rokem má pravidelnou rubriku v Lidových novinách: MÓDNÍ ORDINACI KLÁRY KLEMPÍŘOVÉ, kde radí čtenářům co a jak nosit a kde a jak nejlépe nakoupit.
  • MÓDNÍ ORDINACE jako projekt v kterém pomáhá vytříbit styl svým zákaznicím, vznikl v roce 2007. Nabízí revizi šatníku, poradenství v rámci ideálních střihů, materiálů a barevností + společné nákupy.

Interview s Klárou

Klára Klempířová jako Anna Wintour 

napsal Petr Jansa dne 25. listopadu 2012, zdroj: invogue.cz

Klára sice není šéfredaktorka, jako její americká dvojnice, ale jednu věc mají společnou. Kdykoliv je vidíte, jsou obě dokonalé, s dokonalým účesem, make-upem, postavou a v neposlední řadě profesionální.

Myslím, že s Klárou jsem se potkal poprvé, když jsem si vykračoval Železnou ulicí na jednu z mých prvních tiskovek. Tehdy mě doběhla na svých high heels, s nádherným úsměvem na rtech se představila a já se dozvěděl, že už jsme nějaký ten měsíc sousedi z vedlejších kanceláří. Tehdy pracovala jako módní redaktorka Marianne a byla nádherná. Vypadala přesně tak, jak bych chtěl vypadat já, kdybych byl žena. A co víc, byla tak vtipná, že jsem si jí okamžitě zamiloval a i po těch letech v prostředí plném intrik, ve kterém se pohybujeme, patří k mým nejlepším přátelům.

Abyste si však nemysleli že budu jen pět ódy, prásknu vám, že i Klára mi někdy trochu pije krev. Jak? Především svým neuvěřitelným perfekcionalismem, který z ní dělá skutečnou Annu. Při práci se totiž Klára neohlíží napravo ani na levo a zajímá ji jen oblečení, skřipec a postoj modelky. Jindy zase tak moc zjišťuje pravidla dress code, až mě do svých myšlenek tak zamotá, že už sám ani nevím, co je vlastně white tie.

Vraťme se však ke Klářině profesi. Je skoro neuvěřitelné, že jako modelka brázdila přehlídková mola už před dvaceti lety, kdy já jsem považoval za nejluxusnější značku světa Nike. Nejprve studovala na Střední průmyslové škole textilní oděvní výtvarnictví a od té doby se věnuje nejen navrhování kostýmů, ale také stylingu. Ve svých začátcích vytvářela image zpěvákům a kapelám ( Janek Ledecký, Honza Kalousek, Lucie, Olympic…). Později tvořila vlastní oblečení pod značkou KK. V roce 2005 pak vytvořila kostýmy pro veleúspěšnou divadelní hru Caveman., dále pro koncertní turné: Leony Machálkové, Karla Gotta nebo Vivaldianno.

Pak přišla nabídka z časopisu Elle, kde Klára rok pracovala jako módní redaktorka. O rok později přešla do vedlejší kanceláře a začala pracovat jako módní redaktorka časopisu Marianne. Po dalším roce pak začala psát o módě pro iDnes.cz a do MF Dnes. V té době se stala módní redaktorkou časopisu Xantypa a začala přednášet manažerům o módě a stylu. A to je, podle mého, Klářina největší profesní přednost. Myslím, že je asi největší odbornicí na módní etiketu v praxi, což dokázala třeba při spolupráci s Ladislavem Špačkem na Velké knize etikety jako módní poradkyně pro fotografickou přílohu. Vlastně bych si troufl říct, že je taková Eliška Coolidge Hašková v modernějším pojetí.

Práce měla Klára prostě nad hlavu, ale jelikož je matkou dvou úžasných dětí, rozhodla se dát před prací přednost rodině a módu brát spíše jako koníčka. Zatímco jiní lidé zahrádkaří či cestují, Klára si ve „volném čase“ oblékla televizní seriál První krok a externě začala psát pro časopisy Mercury’s, Ekonom, Sanguis, nebo v současnosti pro Hospodářské noviny. V letech 2008 až 2010 odpovídala na dotazy čtenářů v rubrice MÓDNÍ ORDINACE KLÁRY KLEMPÍŘOVÉ v Lidových novinách. V současnosti se druhým rokem pravidelně objevuje jako módní poradkyně v pořadu Sama doma na České televizi. A aby toho nebylo málo, věnuje se svým zákaznicím ve své Módní Ordinaci, kterou si sama vymyslela a úspěšně rozjela do dnešní podoby.

A jak Klára odpověděla na naše čtyři otázky?

Anna Wintour pro mne znamená… „Osobnost, která ve světě módy dosáhla nejvyšší mety. To ona rozhoduje o tom, co se bude nosit po celém světě. Líbí se mi její šmrnc, vkus i její perfekcionalismus. Rozhodně se mi ale nechce věřit jejímu mediálnímu obrazu mrchy. I to je ale možné, protože kdyby nebyla alespoň trochu mrcha, nebyla by tam, kde je. Anna je pro mě nadějí, že respektovanou osobou v módní branži může člověk být i v pokročilém věku. A jestli snad máme něco společného? Jedině to, že ani její ani moje dcera nesdílejí naši vášeň pro módu.“

To nejlepší na mé práci je… „Miluju módu a vše co s ní souvisí: design, architekturu, historii umění, kulturu…. Každý den je pro mě svátkem, když si uvědomím, že mám v pracovní náplni návštěvu výstav, veletrhů nebo sledování módních přehlídek. Jsem ve svém živlu v obchodě s látkami, s galanterií, ale i v buticích s oděvy nebo s doplňky. Miluju boty! Miluju „hadry“! Dokonce i ráda peru a žehlím!“

Zkrátka moje práce je mojí vášní. A co mě naplňuje?  Když mohu předávat dál svoje zkušenosti a rady. Když pomůžu někomu najít cestu k lepšímu sebevědomí a když pak dostanu zpětnou vazbu. Mnoho mých zákaznic a zákazníků mi po naší konzultaci dali vědět, že mají v životě větší úspěch. A to je pro mě ta největší radost.

To nejhorší na mé práci je… „Přiznám se, že nerada spolupracuji s lidmi, kteří se chovají povýšeně a namyšleně… S tím se však v českém módním světě bohužel často setkávám a občas mě napadne, že někteří „fashion people“ by si měli uvědomit, že nezachraňují lidské životy. I když je to nádherná věc, pořád je to jen móda a ta by měla být především zábavná.

Ke své práci jsem se dostala… „Celý můj dosavadní život se točí hlavně kolem oblečení. Šít, háčkovat a plést mě babička naučila už ve třech letech. Módu jsem nejprve studovala, pak jí předváděla, fotila, navrhovala, šila, kompletovala, doporučovala a dnes o ní hlavně píšu a  přednáším. Dlouho jsem dělala návrhářství a zakázkovou tvoru, měla jsem početnou klientelu, pro kterou jsem nechávala šít kostýmy a šaty ( i svatební),  ale pak přišel zlom. Povodně v roce 2002 mi vytopily ateliér v centru Prahy. Tenkrát jsem se vrátila z Ameriky s novou energií a řekla jsem si, že už nebudu šít a dělat návrhy a střihy, že chci prostě jít dál… A tak jsem po mateřské nastoupila jako módní redaktorka do Elle.“


Máte plnou skříň oblečení a přitom nemáte co na sebe? Jaký oděv do společnosti, když je určen Dress Code? Kde koupit oblek na míru? Móda a styl je mou celoživotní láskou o kterou se s vámi ráda podělím.